W ramach cyklu „Piękna nasza Polska cała” w dniach 22 -24 lipca pod przewodnictwem prezesa Tomka Bieguna odbyła się wycieczka do Trójmiasta, w której uczestniczyło 50 członków PTTK.
Jest piątek, godz. 5.30 pod Cech podjeżdża autobus, a za kierownicą bezgranicznie oddany członkom PTTK-u p. Leszek. Ruszamy do Gdańska. Podróż przebiega spokojnie z przystankiem na śniadanie. Na miejscu w Gdańsku spotykamy się z przewodnikiem p. Pawłem,. Który przybliży nam historię i zabytki tego miasta.
Gdańsk – to jedno z najstarszych polskich miast, liczące ponad tysiąc lat, leżące nad Zatoką Gdańską u ujęcia rzeki Mołtawy i wchodzące w skład kompleksu miejskiego Trójmiasta. Jako stary gród jest wielkim zbiorem zabytków, całe centrum miasta jest świadectwem tysiącletniej historii Polski. Pod względem ludności to szóste miasto w kraju i jednocześnie ważne centrum kulturalne, gospodarcze i polityczne oraz węzeł komunikacyjny zw względu na port morski i transport kolejowy. Ma tu swoją siedzibę wiele instytucji kulturalnych i gospodarczych oraz 15 wyższych uczelni. Jest największym w kraju i jednym z największych w Europie ośrodków obróbki i sprzedaży bursztynu. Wycieczkę po zabytkach Gdańska zaczynamy od Traktu Królewskiego. Otwiera go Brama Wyżna – główny wjazd do miasta. Tuż za nią znajduje się Wieża Więzienna wraz z Katownią stanowiące średniowieczny zespół przedbramia. Następny zabytek to Złota Brama nawiązująca konstrukcja do rzymskich łuków triumfalnych. Po przejściu przez Złotą Bramę dochodzimy ulicą Długą do Ratusza Głównego Miasta, który był dawną siedzibą tutejszych władz. Początki budowli sięgają średniowiecza. Ulica Długa przechodzi w Długi Targ, gdzie w XVI i XVII w. odbywały się targowiska i giełdy. Mieszkali tu najzamożniejsi mieszkańcy Gdańska, burmistrzowie, bogaci Kupcy. Kamienice są typowymi domami gdańskimi o wąskich fasadach zwieńczonych szczytami, bogato zdobionych herbami. Na Długim Targu znajduje się Fontanna Neptuna nawiązująca do kultury antycznej i przedstawiająca rzymskiego boga mórz. Za nią znajduje się Dwór Artusa, który był salonem dawnego Gdańska i jednym z najpiękniejszych wnętrz Europy. Był siedzibą bractw kupieckich, a jego bogate wyposażenie odzwierciedlało status materialny gospodarzy. Jednym z najwspanialszych domów przy Długim Targu jest Złota Kamienica, nazwę swą zawdzięcza bogatym złoceniom na fasadzie. Trakt Królewski prowadzi do Zielonej Bramy, po przejściu której docieramy nad Mołtawę. Od razu przyciąga uwagę niezwykła atrakcja sezonu letniego w Gdańsku – wielkie koło widokowe, na którym można się wznieść na 55 m. w górę. Po lewej stronie Mołtawy widać potężną sylwetkę Żurawia – jednej z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska. Był to największy dźwig portowy średniowiecznej Europy. Idąc Długim Pobrzeżem w kierunku Żurawia mijamy po lewej stronie Bramę Mariacką. Za nią zaczyna się ulica Mariacka, przy której wznosi się Bazylika Mariacka. Jest największym ceglanym gotyckim kościołem w Europie. We wnętrzu znajduje się wiele wspaniałych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej m.in. kamienna Pieta z około 1410r, kopia Sądu Ostatecznego ( którego kopia znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku) i zegar astronomiczny. Gdańsk jest kolebką Niezależnych Związków Zawodowych „Solidarność”, a u bram stoczni znajduje się Pomnik Poległych Stoczniowców, upamiętniający ofiary strajków robotniczych z grudnia 70 roku.
Kolejnym miejscem do którego się udajemy to Westerplatte – półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. W latach 1926-1939 enklawa Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze Wolnego Miasta Gdańska. W tym okresie na Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939r. stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji niemieckiej. Na wzgórzu Westerplatte znajduje się Pomnik Obrońców Wybrzeża. Pierwszy dzień zwiedzania dobiega końca, jedziemy do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego na obiadokolację oraz nocleg.
W drugim dniu pojechaliśmy na Półwysep Helski. Jest to jeden z najciekawszych rejonów polskiego wybrzeża. To piaszczysty 34 km wał w kształcie kosy, będący ciągiem zalesionych wydm, utworzonych przez wiatr i prąd morski. Na Helu odwiedziliśmy Fokarium, które jest częścią Stacji Morskiej realizującej projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Jest to placówka Badawczo-hodowlana i ośrodek rehabilitacji osobników chorych i osłabionych. Byliśmy świadkami karmienia fok i wykonywania przez nie różnych poleceń wydawanych przez opiekunów. Chętni i odważni podziwiali panoramę półwyspu z latarni morskiej, której wysokość liczy 41,5 m. Kończymy drugi dzień zwiedzania i wracamy na nocleg.
Trzeci dzień – niedziela, w planie Gdynia, Sopot, Oliwa. Bagaże spakowane, śniadanie zjedzone. Spotykamy się z przewodnikiem i zaczynamy od Gdyni- miasta na prawach powiatu położonego na Pobrzeżu Gdańskim. Impulsem do rozwoju miasta była budowa portu, który zapewnił Polsce dostęp do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku. Od początku swego istnienia Gdynia wiązała swą gospodarkę z morzem. Specjalizacja portu to przeładunki kontenerów. Mimo tego uchodzi za najbardziej wszechstronny z portów na polskim wybrzeżu. Jest również głównym portem pasażerskim Trójmiasta. Udajemy się na Skwer Kościuszki. To jedno z ulubionych miejsc spacerów i wycieczek. Największą atrakcją są cumujące przy nabrzeżu zabytkowe Polskie jednostki: niszczyciel ORP Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza. Niezapomnianych wrażeń z głębi mórz i oceanów dostarcza Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie.
Sopot – to miasto położone między Gdańskiem i Gdynią. Jest kurortem nadmorskim, miastem uzdrowiskowym i znanym z organizowanych tam od 1961 roku w Operze Leśnej konkursów piosenki. Posiada najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji. Po spacerze brzegami Bałtyku i tutejszym parku przemieszczamy się autokarem do Oliwy.
Oliwa – to dzielnica Gdańska. Przez wieki była wsią klasztorną opactwa cystersów. Dalsze lata przyniosły rozbudowę Oliwy. Docelowym miejscem wycieczki jest Bazylika Archikatedralna. Katedra jest trójnawową z wielobocznie zamkniętym prezbiterium z obejściem. Ma 107m. długości – najdłuższy kościół w Polsce. Wewnątrz Katedry znajdują się 23 ołtarze o dużej wartości historycznej, przeważnie barokowe i rokokowe. Cennym zabytkiem są organy oliwskie. Dzieło to zespół trzech instrumentów rozmieszczonych w kościele i posiadające 8 tys. piszczałek otoczonych przez kilkadziesiąt figur aniołów trzymających instrumenty muzyczne. Wysłuchaliśmy koncertu, który na długo będzie brzmiał w naszych uszach. Pełni niezapomnianych wrażeń wsiadamy do autokaru i pan Leszek kieruje się w stronę Wągrowca.
Te trzy dni wypełnione były intensywnym zwiedzaniem Trójmiasta, przypomnieniem sobie historii kraju i dotlenieniem organizmu w cenny pierwiastek – jod. Atmosfera była serdeczna i miła – zatem wycieczka udana.