W dniu 15 lutego zimowi twardziele w liczbie 17 osób spotkali się rano o 9.30 na parkingu przy Muzeum i czterema samochodami udali się w stronę miejscowości Osiek nad Notecią.
Celem naszej wyprawy był rezerwat „Zielona Góra” utworzony w ramach programu „Natura 2000”. Zaparkowaliśmy nasze pojazdy na parkingu u stóp rezerwatu i zrobiwszy pamiątkowe zdjęcie przy tablicy informacyjnej wyruszyliśmy na trasę, która wiodła malowniczo przez teren leśny. Rezerwat ten jest jednym z największych wzniesień na Pojezierzu Krajeńskim i wynosi 192 metry (Dębowa Góra). Celem ochrony w rezerwacie jest fragment lasu liściastego, w obrębie którego występują grądy i kwaśna dąbrowa. Głównymi gatunkami są: dąb szypułkowy, sosna zwyczajna, lipa drobnolistna oraz grab zwyczajny, brzoza brodawkowata i olcha. Wiek dębów oblicza się na 200 – 250 lat. Pięć z nich, szczególnie potężnych, posiada w obwodzie 300 cm.
Na szczyt rezerwatu wiodła szeroka, wygodna droga będąca także ścieżką rowerową. Spacerowym krokiem wędrowaliśmy pod górę, podziwiając oznakowane ciekawostki przyrodnicze. Na szczycie rezerwatu znajduje się turystyczna wiata i tablica informacyjna.
Po krótkim odpoczynku zeszliśmy z powrotem na parking i zadowoleni z prawie 8 kilometrowego spaceru korzystając z pięknej pogody upiekliśmy na ognisku kiełbaski, wypiliśmy kawę i spędziliśmy czas na miłej pogawędce.
Następnie zająwszy miejsca w naszych samochodowych „rumakach” pojechaliśmy do miejscowości Dąbki, gdzie znajduje się głaz upamiętniający zwycięską bitwę polskich chłopów z Krzyżakami w 1431roku.
Po obejrzeniu tej ciekawostki historycznej i zrobieniu zdjęć, zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do
Wągrowca.