2018.10.19 POCZDAM

 POCZDAM 18.10.2018

    W słoneczną, październikową sobotę grupa turystów z wągrowieckiego  oddziału PTTK oraz sympatyków  udała się na wycieczkę krajoznawczą do Poczdamu. Była to już druga wycieczka naszych członków do stolicy Brandenburgii.Program wycieczki obejmował zwiedzanie  pałaców  i parków należących do fundacji  „Pruskie Pałace i Ogrody w Berlinie i Brandenburgii” w ramach całodziennego biletu/ Tageskarte/.Na liście zwiedzanych zabytków znalazły się takie obiekty jak:

1/ Schloss Sanssouci – letnia rezydencja Fryderyka Wielkiego powstała w latach 1745-1747 według szkiców samego króla, które dopracował Georg Wenzeslaus von Knobelsdorff. Nazwa  „Sansoussi” / beztroska/ dobrze oddaje charakter tej rokokowej budowli.

2/Neues Palais – imponujący barokowy pałac wybudowany dla Fryderyka Wielkiego w latach 1763-1769.Wielka trójskrzydłowa , dwupiętrowa budowla została ozdobiona kilkuset rzeźbami, a ponad 200 bogato dekorowanych sal stanowi zespół  najpiękniejszych wnętrz pałacowych w Niemczech.

3/Orangerieschloss – górująca nad całym parkiem budowla w stylu włoskiego renesansu wzniesiona w latach 1851-1860 z inicjatywy i według wskazówek  Fryderyka Wilhelma IV przez Friedricha Augusta Stülera. Pałacyk pełnił funkcje  rezydencji gościnnej dla siostry króla i jej męża, cara Mikołaja I.

4/Cecilienhof- najmłodsza budowla Hohenzollernów powstała w latach 1913-1917 w stylu wiejskich rezydencji angielskich. Pałac był rezydencją rodu także po utracie korony, opuścili oni Poczdam dopiero w 1945 roku. Tutaj odbyło się ważne wydarzenie historyczne – konferencja poczdamska.

      Praktyczną formą zwiedzania dla turystów z Polski jest korzystanie z przewodników audio z opcją w języku polskim.Skwapliwie skorzystaliśmy z tego w przypadku trzech obiektów. W czasie spaceru po parku Sanssouci zwiedziliśmy także Pawilon Chiński / Chinesisches Haus/ oraz Orangerieschloss / Pałac Oranżeria/z wejściem na wieżę , skąd roztaczał się wspaniały widok na park i miasto. Po przerwie na kawę i zakupieniu pamiątek przejechaliśmy obok Alexandrowki, kolonii domków jak z bajek Puszkina, do Nowego Ogrodu.

 Tutaj w ramach biletu  zwiedziliśmy urokliwy pałac Cecilienhof również z niezastąpionym przewodnikiem audio.Najbardziej zainteresowały nas wiadomości o konferencji poczdamskiej, podczas której zapadły ważne decyzje dotyczące losów  Europy , w tym również Polski, po zakończeniu II wojny światowej. Samo wnętrze pałacu zachwyca i wygląda tak, jakby właściciele z rodu Hohenzollernów przed chwilą go opuścili.Obejrzeliśmy także pomieszczenia przeznaczone dla poszczególnych delegacji oraz stół, przy którym  obradowano.

   Słowami nie da się opisać  niepowtarzalnych siedzib królewskich i książęcych oraz innych zabytków architektury i ich położenia wśród zieleni, w pięknie rozplanowanych parkach i ogrodach. Po raz pierwszy, odkąd prowadzę wycieczki, udało  mi się dojść do urokliwie położonego nad brzegiem jeziora Heiliger See, Marmurowego Pałacyku / Marmorpalais/.

   Mieliśmy szczęście,ponieważ w tym dniu nie było dużo turystów , a więc czekania w kolejce. Możliwe to było także dzięki wzorowej dyscyplinie, zainteresowaniu i sprawności uczestników wycieczki. Bardzo dziękuję.

 Podczas długiego spaceru po Nowym Ogrodzie szukaliśmy fragmentów muru berlińskiego, który tutaj wzdłuż jeziora przebiegał.Jesienny dzień szybko przeminął , zwłaszcza przy tak intensywnym zwiedzaniu.Myślę, że wysiłek się opłacił. Tego co zobaczyliśmy, poznaliśmy, przeżylismy i czego doświadczyliśmy, nikt nam już nie odbierze.

  Dziekuję wszystkim  uczestnikom wycieczki za dobrze i ciekawie spędzony czas. Dziękuję prezesowi oddziału, Tomaszowi Biegunowi,  za wzorową  organizację i stoicki spokój oraz Jackowi Orchowiczowi za piękne zdjęcia.

                                                                                              ANNA GOLIŃSKA

 

KLIKNIJ GALERIA ZDJĘĆ: