Dąbrówka Kościelna i okolice
29 stycznia 2017 r.
Na kolejny spacer członkowie i sympatycy Klubu Turystyki Pieszej „Włóczykij” wybrali się 29 stycznia do Puszczy Zielonka. Wystartowaliśmy z Dąbrówki Kościelnej, wsi leżącej na skraju Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonka. Na wzniesieniu, wśród pagórkowatego krajobrazu, otoczony lasami, stoi kościół pw. Wniebowzięcia NMP, zbudowany w latach 1929-39. W kościele tym już od wieków kultem otaczany jest obraz Matki Bożej Dąbrowieckiej. Początki kultu maryjnego w Dąbrówce Kościelnej są bardzo odległe. Miejscowa tradycja mówi, że przy drodze na dębie wisiał obraz, który zaczął nagle jaśnieć nieziemską światłością. Wizerunek przeniesiono do kościoła i umieszczono w ołtarzu. Pierwsza wzmianka o otrzymanych łaskach pochodzi z 1686 r. W 1765 r. hrabina Bojanowska ze Srebrnej Góry przystroiła Cudowny Wizerunek srebrno-złotą sukienką.
Miejsce to odegrało ważną rolę w okresie zaborów, gdy okoliczny lud pielgrzymował tu by zamanifestować swą polskość. Koronacji obrazu dokonał prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński 15 VI 1969 r. W 1989 korony zostały skradzione. Kolejna koronacja miała miejsce 26 VI 1994 r. z udziałem nuncjusza papieskiego abp Józefa Kowalczyka i abp gnieźnieńskiego Henryka Muszyńskiego. Ze wzgórza kościelnego roztacza się wspaniały widok na dolinę (40 m poniżej), której ozdobą są malownicze stawy przeznaczone do hodowli narybku.
Zostawiliśmy samochody na parkingu przy kościele i po obejrzeniu ciekawostek związanych z tą miejscowością skręciliśmy w las. Idąc leśnymi duktami kierowaliśmy się w stronę niebieskiego szlaku, który doprowadził nas do pierwszego na naszej wycieczce Rezerwatu Klasztorne Modrzewie. Rezerwat ten o powierzchni 6,2 hektara został utworzony w 1962 roku w celu ochrony najstarszego w Wielkopolsce drzewostanu modrzewiowo – sosnowego wraz z dębem i bukiem. Pierwsze piętro drzewostanu tworzy modrzew i sosna w wieku około 190 lat. Przeciętna wysokość drzew to 37 metrów, a pierśnica ma 56 cm. Drugie piętro to dąb, buk i grab w wieku od 130 do 190 lat.
Po obejrzeniu rezerwatu i przejściu jego środkiem poszliśmy dalej do Rezerwatu Las Mieszany, który utworzony został w 1962 roku w celu ochrony drzewostanu dębowo-sosnowego (180 – 200 lat) z udziałem grabu. Las ma charakter grądu środkowoeuropejskiego. Sosna w rezerwacie jest w zaawansowanym wieku i jej udział w drzewostanie maleje. Martwe drzewa padając czynią luki zajmowane przez graby.
Po krótkim odpoczynku poszliśmy dalej do Traktu Poznańskiego, na którym odbiliśmy w prawo i po przejściu około trzech kilometrów znaleźliśmy się ponownie w Dąbrówce Kościelnej. Pogoda nam wyjątkowo w tym dniu sprzyjała, lekki mróz, śnieg leżący w lesie dodawały naszej wyprawie sporo uroku. Uważać tylko trzeba było, aby nie złapać „zająca” na oblodzonej fragmentami drodze. W sumie „zrobiliśmy” około 13 km.