2016-09-24 XX RAJD SZLAKIEM ZAMKÓW I PAŁACÓW.

XX Rajd  Szlakiem Zamków i Pałaców  

24 września 2016 r.

    17 członków naszego Klubu Turystyki Rowerowej „Pałuki Tour” wybrało się w niedzielę na XX jubileuszowy i niestety ostatni już Rajd Szlakiem Zamków i Pałaców  zorganizowany przez  zaprzyjaźniony z nami Oddział PTTK w Pile. Nasi najwytrwalsi rowerzyści: Lucyna, Marysia, Ewelina, Stasiu i Mikołaj w obie strony pojechali rowerami. Pozostali  załadowali rowery na samochody i dojechali do Białośliwia, skąd wyruszyli na trasę rajdu. Jechaliśmy cały czas malowniczą trasą, podziwiając piękne, zielone łąki i lasy aż do Miasteczka Krajeńskiego . Tam zatrzymaliśmy się przy cmentarzu, gdzie na grobie Michała Drzymały zapaliliśmy znicz i wspomnieliśmy historię jego walki o polskość z pruskim zaborcą.

   Dalej już szosą pojechaliśmy przez miejscowość Brzostowo do  miejscowości Grabówno na metę rajdu, gdzie  przywitał nas prezes Oddziału Pilskiego kol. Jacek Markiewicz. Odpoczęliśmy, zjedliśmy pyszną grochówkę, chleb ze smalcem i ogórkiem. Wzięliśmy udział w przygotowanych przez organizatorów zabawach  oraz obejrzeliśmy dwa znajdujące się obok mety dworki oraz wysłuchaliśmy o historii Grabówna.

       Pierwsze wzmianki o Grabównie pochodzą z pocz. XVI w. W 1512 r. Grabówno należało do parafii w Brzostowie. W 1766 r. mieszkało tu 300 katolików i 138 ewangelików. W 1857 r. powstała pierwsza niemiecka szkoła. W 1873 r. wybudowany został kościół ewangelicki, który po wojnie przejęli katolicy. Około 1870 r. majątek należał do rodziny Goltzów, którzy ponoć wygrali go w karty. W 1972 r. właścicielem został Chlodwig Karl Victor, Hohenlohe-Schillingsfürst, książę Raciborza i Corvey, cesarski ambasador w Paryżu. Pod koniec XIX w. książę wybudował obecny pałac. Wprawdzie nigdy w nim nie zamieszkał, ale często podejmował gości przybywających na polowania. W sąsiadującym z pałacem dworku mieszkał zarządca majątku. W okresie międzywojennym w pałacu znajdowała się siedziba Nadleśnictwa. Okolica słynęła z obfitych w zwierzynę łowną i pięknych lasów. W dworku zaś mieszkała rodzina Nieizmanów. Obecnie pałac został wystawiony na sprzedaż.

    Oprócz pustego obecnie pałacu w Grabównie znajduje się także  piękny dworek. Miał on wielu właścicieli polskich i niemieckich. Zbudowany został około 1778 r. przez rodzinę Grabowskich. Wśród właścicieli wymienia się m.in. Goltzów, potem Saengrów. Po zakończeniu 2 Wojny Światowej dworek stał opuszczony i niszczał, co zmieniło się w 1982 r. Wtedy to został kupiony przez Państwa Jolantę i Leszka Koper i odrestaurowany. Wysiłek włożony w odrestaurowanie Dworku został uhonorowany przyznaniem II Nagrody Ministra Kultury i Sztuki dla Najlepszego Użytkowania Obiektów Zabytkowych. Swoje obecne funkcje dworek spełnia od 1984 r. W tym czasie w części parterowej została otwarta restauracja. Na pocz. lat 90-tych XX w. w Dworku Koper uruchomiona została również galeria sztuki, w której można obejrzeć dzieła dawnych i współczesnych malarzy. Przy bramie wjazdowej do Dworku znajduje się tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci naszego wielkiego patrioty – Michała Drzymały, który przez ostatnie lata swojego życia mieszkał w Grabównie. Tablica pamiątkowa została ufundowana przez mieszkańców powiatu Wyrzyskiego – zlikwidowanego w 1975 r. po reformie administracyjnej.

  Zwiedziwszy oba ciekawe obiekty, pożegnaliśmy się z organizatorami Rajdu i ruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze zahaczyliśmy jeszcze o  Brzostowo, gdzie zobaczyliśmy imponujący wielkością pałac eklektyczny z około 1900 roku, w którym mieści się obecnie szkoła rolnicza im. M. Drzymały.

    Aby tradycji stało się zadość po załadowaniu naszych dwukołowych rumaków do samochodów zatrzymaliśmy się w drodze powrotnej w Szamocinie na kawę i lody.

KLIKNIJ GALERIA ZDJĘĆ: