Wycieczka PTTK Kcynia i Chełmianki
14.03.2021
KTP „ Włóczykij” zorganizował dla członków Oddziału PTTK w Wągrowcu wycieczkę krajoznawczą do Kcyni i na Chełmianki ( 162 m n. p. m. ), najwyższe wzniesienie na Pałukach.
W związku z obostrzeniami sanitarnymi wskutek pandemii COVID -19 musieliśmy zachować odpowiednie warunki sanitarne.
Bardzo ciekawy i urozmaicony program wycieczki przygotował kol. Jerzy Szociński, przodownik turystyki pieszej PTTK i instruktor krajoznawstwa , który poprowadził turystów trasą pieszą z Kcyni przez Mechnacz i Tupadły na Chełmianki. Naszym przewodnikiem po Kcyni był kol. Zbyszek Prusak, prezes Oddziału PTTK w Żninie.
Przelotny deszcz i wiatr nie stanowiły problemu dla grupy osób, która rozpoczęła zwiedzanie Kcyni od Izby Pamięci poświęconej światowej sławy naukowcowi, pochodzącemu z Kcyni – prof. Janowi Czochralskiemu. Ekspozycja mieści się w Szkole Podstawowej noszącej jego imię. W mieście jest więcej „ śladów” prof. Czochralskiego m.in. miejsce urodzenia ( ul. Szewska), willa „Margowo”, w której mieszkał ( ul. Poznańska) oraz miejsce spoczynku ( stary cmentarz).
Miasteczko Kcynia zachwyca swoim malowniczym położeniem na wzgórzu morenowym ( 136m n.p.m.) Spacerując po miejscowości obejrzeliśmy średniowieczny Rynek z fontanną, kościół poklasztorny pw. WNMP, późnogotycki kościół pw. św. Michała Archanioła, budynek byłego Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego i wiele innych godnych uwagi miejsc.
Niezwykle interesujące było spotkanie w budynku dawnego dworca PKP. Członkowie Kcyńskiego Towarzystwa Historycznego, ubrani w historyczne mundury, zapoznali nas ze swoją bogatą działalnością oraz przedstawili historię tego miejsca. W budynku dworca, gdzie mieści się obecnie Izba Pamięci Powstańców Wielkopolskich oraz żołnierzy Batalionu Obrońców Narodowych 1939 roku, toczono w noc sylwestrową 1918/1919 zacięte walki powstańcze.
Z Chełmianek podziwialiśmy piękną Dolinę Noteci oraz panoramę Kcyni z kościołem poklasztornym pw. WNMP, wieżą ciśnień i budynkiem byłego Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego.
Wycieczka była spotkaniem z historycznymi miejscami i postaciami, z pięknem krajobrazu, bogactwem przyrody oraz ludźmi tworzącymi teraźniejszość regionu „ Pałuki”.
Wiedza krajoznawcza, osobiste zaangażowanie i pasja naszych przewodników umożliwiły nam to spotkanie.
Dziękujemy za poświęcony czas.
Anna Golińska