2019.10.12 ZAMKI, PAŁACE i DWORY WIELKOPOLSKI.

 

Zamki, pałace i dwory w Wielkopolsce

12 października 2019 r.

 

           W  tę piękną i słoneczną niedzielę Klub Turystyki Pieszej „Włóczykij” zaprosił swoich członków i sympatyków na wycieczkę autokarową po Wielkopolsce. Tym razem celem naszej wyprawy były z zamki, pałace i dwory. Wyruszyliśmy z Wągrowca o 7 rano i zabierając po drodze naszych uczestników udaliśmy się w stronę Skoków, gdzie zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie dawniej znajdował się cmentarz żydowski, a od 17 września 2018r. Kirkut upamiętniający mieszkańców Skoków wyznania mojżeszowego. Uczciliśmy ich pamięć chwilą zadumy i ciszy, i udaliśmy się dalszą drogę do Soplicowa, gdzie zwiedziliśmy skansen filmowy, w którym to kręcono zdjęcia do filmu „Pan Tadeusz”. Obecnie jest tam kompleks turystyczny na wzór książkowego Soplicowa. Wypita kawka i zjedzony kawałek pysznego placka w tej niezwykłej scenerii wprawiły wszystkich w doskonały humor.

       Pojechaliśmy więc dalej do miejscowości Grabonóg, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić muzeum Księdza Edmunda Bojanowskiego. Muzeum mieści się  w XVIII-wiecznym klasycystycznym dworku, w którym urodził się błogosławiony Edmund Bojanowski. Zbiory Muzeum zostały umieszczone w siedmiu niewielkich pomieszczeniach. Na piętrze, w maleńkim pokoiku, przedstawione zostały dokumenty i pamiątki po patronie Muzeum, Edmundzie Bojanowskim, podarowane przez Siostry Służebniczki NMP, a także dary przywiezione z krajów misyjnych (Kamerun, Zambia, Boliwia, Brazylia i inne). Urodzony w Grabonogu Edmund Bojanowski (1814-1871) w młodości chciał zostać zakonnikiem, ale ze względu na zły stan zdrowia nie przyjęto go do klasztoru. Niezrażony tym niezwykle aktywnie pracował na niwie społecznej i oświatowej, m.in. zakładał biblioteki wiejskie, organizował „ochronki”, w których zaniedbane dzieci wiejskie oprócz należytej opieki otrzymywały podstawy wykształcenia. W 1999 r. został przez papieża Jana Pawła II ogłoszony błogosławionym.

           Kolejnym przystankiem na naszej trasie był Rąbiń, gdzie obejrzeliśmy kościół i nekropolię rodziny Chłapowskich. Stamtąd pieszo kopaszewską drogą krzyżową doszliśmy do pałacu w Turwii, gdzie znajduje się barokowy pałac należący kiedyś do rodziny Chłapowskich, który  wciąż zachwyca swoim wyglądem. Obiekt pochodzi z lat 1760-1770 i otoczony jest XVIII-wiecznym parkiem krajobrazowym o powierzchni ponad 21 hektarów. Obecnie mieści się tutaj Stacja Badawcza Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, dlatego mogliśmy go obejrzeć tylko z zewnątrz.

       Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Wągrowca.

 

KLIKNIJ GALERIA ZDJĘĆ: