WYCIECZKA DO GNIEZNA 6 LISTOPADA 2016 r.

Wycieczka do Gniezna

6 listopada 2016r.

W tą pochmurną, na szczęście bez deszczu niedzielę 36 członków i sympatyków Klubu Turystyki Pieszej „Włóczykij” wybrało się na wycieczkę do Gniezna. Naszym celem było nie tylko zwiedzanie, ale zdobycie odznaki  jubileuszowej „1050 Rocznica Chrztu Polski”, która ustanowiona została przez Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie. Jej celem jest popularyzacja historii regionu oraz miejsc związanych z Chrztem Polski. Pierwszy etap zdobywania tej oryginalnej odznaki zaliczyliśmy  7 maja w Poznaniu, gdzie zwiedziliśmy między innymi Katedrę na Ostrowie Tumskim. Pozostałe obiekty zobaczyliśmy w Gnieźnie. Oprowadzał nas kolega Krystian, który od razu zyskał naszą sympatię swoim oryginalnym głosem, humorem, dowcipem, no i ogromna wiedzą, którą się chętnie z nami podzielił.

Zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Początków Państwa Polskiego, następnie spacerkiem wzdłuż jeziora o wdzięcznej nazwie Jelonek przeszliśmy w okolice Katedry i dalej na gnieźnieński Rynek. Obejrzeliśmy Dolinę Pojednania – niewielki park położony pomiędzy Wzgórzem Panieńskim a Wzgórzem Krzyżackim. W roku obchodów 1000- lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego szefowie rządów: Polski, Niemiec, Węgier, Czech i Słowacji posadzili w dolinie dęby na znak pojednania, stąd obecna nazwa tego miejsca. Z tego urokliwego miejsca schodami podeszliśmy do Kościoła Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium M.B. Pocieszenia Pani Gniezna Kaplica bł. Jolenty, której to historię Krystian nam przybliżył.

Następnie chętni mogli wziąć udział we mszy św. w Katedrze. Po niej był czas na dokładne jej zwiedzenie. Nasz przewodnik bardzo dokładnie i szczegółowo opowiadał nam o wszystkich ciekawych miejscach tej niezwykłej budowli. Obejrzeliśmy jej największy zabytek – słynne drzwi gnieźnieńskie z historią życia św. Wojciecha.

Po tej potężnej dawce historii wróciliśmy do autokaru. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał legitymację zdobycia odznaki. Część dostał także samą odznakę, a część  otrzyma je na najbliższym zebraniu.

Wyjazd był bardzo udany, brakowało nam tylko wejścia do Muzeum Archidiecezjalnego, które niestety było nieczynne, ale na pewno wiosną tam dotrzemy.

(I.B.)