RELACJA Z WYCIECZKI LITWA – ŁOTWA 2016 r.

IMG_1231

Relacja z wycieczki Litwa – Łotwa

w dniach 29.04-3.05.2016 r.

 

Celem podróży były najbardziej znane miejscowości północno-zachodnich Kresów – Kowno, Troki, Wilno, Szawle i Ryga.

Kowno – obecnie liczące 400 tyś. mieszkańców, jest drugim po Wilnie największym miastem Litwy. Szczególną uwagę zwiedzających zwróciła kowieńska starówka z pięknym rynkiem. Najważniejszym elementem rynku jest przepiękny budynek ratusz, którego budowę rozpoczęto w 1542 roku. Kowieński ratusz uważany jest za jedną z najpiękniejszych budowli magistrackich na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Dla dziejów polskiej kultury ważny jest pewien fragment kowieńskiej starówki. To barokowy kościół jezuitów pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki. Do Świątyni przylegają wybudowane w XVIII wieku budynki klasztoru i kolegium. W części budynku zamieszkał 1819 roku Adam Mickiewicz. To tam powstały „Dziady” i „Grażyna”.

Troki – litewskie małe miasteczko kusi magią jezior, subtelnym urokiem drewnianych zabudowań karaimskich, wspaniałym zamkiem książęcym i wiekowymi zabytkami sakralnymi. To tutaj przed wiekami osiedlili się sprowadzeni do miasta Karaimi. Najważniejszym dla zwiedzających jest zamek na wyspie, którego bryłę można podziwiać z lądu. Monumentalna budowla zamkowa, która czerwienieje malowniczo na tle tafli jeziora, rozciąga się nieomal na całej powierzchni wyspy.

Wilno – stolica Litwy przyciąga tłumy turystów. My również rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy od wyjątkowego miejsca: Ostra Brama ze słynącym z łask obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej była głównym celem naszej wędrówki. Labirynt uliczek Starego Miasta urzeka swoistym klimatem. Do zbytkowych wnętrz zapraszają liczne kościoły. Dla Polaków szczególnie ważny jest dawny klasztor Bazylianów, a obok tzw. Cela Konrada. To tutaj więzieni byli filomaci, a w śród nich Adam Mickiewicz. Pobyt wieszcza w klasztornej celi stał się inspiracją do stworzenia III części „Dziadów”. Obecna cela jest tylko rekonstrukcją , gdyż pierwotna, właściwa już nie istnieje. Ekspozycja muzealna przygotowana została przez Muzeum Literatury w Warszawie w dobudowanym łączniku.

Cmentarz na Rossie – to kolejny obowiązkowy punkt zwiedzania rodaków. Rossa to jedyna z najpiękniejszych polskich nekropolii. Jest to miejsce szczególnego kultu – tu spoczywa matka marszałka Józefa Piłsudzkiego – Maria Piłsudzka oraz Serce Marszałka. Wokół wydzielonego cmentarza wojskowego i mauzoleum podziwialiśmy pomniki i krzyże. Po spacerze wśród starych mogił udaliśmy się w drogę do Szawle.

Szawle – to litewskie miasto słońca. My jednak odwiedziliśmy Szawle z powodu istnienia Góry Krzyży. Kilkanaście kilometrów na północ od miasta wznosi się Góra Krzyży, jedno z najważniejszych miejsc dla litewskiego katolicyzmu. Góra Krzyży to w rzeczywistości niewielki pagórek. Dokładnie nie wiadomo, kiedy pojawił się zwyczaj ustawiania tutaj krzyży. Jedno jest pewne – krzyże miały symbolizować poległych, straconych lub zesłanych bojowników. Nie wiadomo ile krzyży znajduje się w tym miejscu. Szacuje się od 50 d0 150 tyś. Symbole wiary pochodzą z całego świta i są wykonane z najróżniejszych materiałów. Góra Krzyży jest symbolem wiary i patriotyzmu, jest miejscem, w którym nie liczy się narodowość wyznawcy. Żegnaliśmy ze smutkiem piękną ziemie litewską.

Ostatnim etapem wycieczki była stolica Łotwy – Ryga.

Ryga – stolica Łotwy, największe miasto w rejonie Morza Bałtyckiego, o wybitnie kosmopolitycznym charakterze. Secesyjna architektura miasta odzwierciedla wpływy niemieckie na Łotwie. Szereg wspaniałych muzeów i kościołów króluje nad parkami i bulwarami. Centrum Rygi – Stara Ryga rozpostarła się wzdłuż rzeki Dźwiny. Urzeka swoim pięknem i ciekawą architekturą. Podczas spaceru po Starówce odwiedziliśmy Kościół Matki Bożej Bolesnej – pierwszy kościół katolicki wybudowany w Rydze po reformacji XVI wieku. Interesującym faktem jest to, że kościół ten do chwili obecnej udostępnia swoją kaplicę do nabożeństw wspólnocie Grekokatolickiej.

Czas szybko płynie i trzeba było żegnać gościnną Rygę.

Czekała nas długa i męcząca podróż do Polski.

KLIKNIJ GALERIA ZDJĘĆ: