WYPRAWA do GROCHOLINA i KCYNI.

Grocholin 035_(800_x_600)

Wyprawa do Grocholina i Kcyni

Dzisiaj, czyli 23 października pięcioro członków naszego Oddziału udało się samochodem w stronę Kcyni. Pierwszym celem naszej wyprawy był Grocholin i jego zabytkowy park dworski, który obejmuje późnorenesansowy dwór obronny zwany „zamkiem” lub „kamienicą” i klasycystyczny pałac. Otoczony jest on 12 hektarowym parkiem krajobrazowym założonym w pierwszej połowie XIX wieku We wsi znajduje się również zasługujący na uwagę szaniec szwedzki (zlokalizowany na południe od Grocholina), masyw lasu łęgowego oraz ślady grodziska wczesnośredniowiecznego odkrytego w odległości 1 km na północny wschód od skrzyżowania linii kolejowej Bydgoszcz – Poznań z drogą prowadzącą do Panigrodza. Niestety mimo kilku prób i konsultacji z mieszkańcami nie udało się nam go odnaleźć.
Obecnie park w Grocholinie został umieszczony w „Spisie parków i ogrodów zabytkowych w Polsce”. Najcenniejsze drzewo parku to buk pospolity obwodzie pierśnicowym 380 cm i 20 m wysokości, pomnikowy egzemplarz głogu jednoszyjkowego o obwodzie 130 cm. oraz okazały pomnik przyrody: platan klonolistny o obwodzie 820 cm (siódmy co do wielkości w Polsce). Park o tej porze roku jest przepiękny i spacer jego alejkami wśród drzew i stawów dostarcza wspaniałych wrażeń i widoków.

Następnie udaliśmy się do Kcyni. Naszym celem było odnalezienie śladów po jednym z najznamienitszych mieszkańców tego miasta, jakim był profesor Jan Czochralski, ( 1885 – 1953) znany na całym świecie polski chemik, metaloznawca, wynalazca powszechnie stosowanej do dzisiaj metody otrzymywania monokryształów krzemu, nazwanej później metodą Czochralskiego, podstawy procesu produkcji mikroprocesorów. Należy on do najczęściej cytowanych polskich uczonych we współczesnym świecie techniki.

Obecnie imię wynalazcy nosi szkoła podstawowa, przed którą znajduje się jego popiersie, a w środku placówki jest nieduża, ale ciekawa izba pamięci poświęcona jego życiu, rodzinie oraz karierze naukowej. Dzięki uprzejmości pani dyrektor mogliśmy nie tylko ją zwiedzić, ale zostaliśmy po niej oprowadzeni przez opiekuna – jednego z nauczycieli. Akurat dzisiaj 23 października przypadła 130 rocznica jego urodzin. Jest to postać wyjątkowa, jego losy, szczególnie powojenne, są niezwykłe – warto bliżej je poznać.

Udało się nam na starym cmentarzu odnaleźć jego grób. Zapalając znicz oddaliśmy hołd temu wielkiemu uczonemu.

KLIKNIJ GALERIA ZDJĘĆ: