X JUBILEUSZOWY PRIMA APRILIS.

X Jubileuszowy Prima Aprilis – pół żartem, pół serio

„Nizinno – górski miszmasz”

2 – 3 kwietnia 2016r

W pierwszą sobotę i niedzielę kwietnia nasz Oddział gościł na swoim terenie członków Wielkopolskiego Klubu Przodowników Turystyki Górskiej im. Kazimierza Kantaka, na jubileuszowym X spotkaniu pół żartem, pół serio. Nasi goście korzystali z usług gospodarstwa agroturystycznego i stadniny koni „Ostrowo Młyn”, gdzie zostali bardzo serdecznie przyjęci.

W sobotę, po zakwaterowaniu i wypiciu kawy, grupa wyruszyła pod wodzą Tomka, Ani i Romka na zwiedzanie naszej okolicy. Pierwszy przystanek był w Durowie, gdzie Ania przybliżyła wszystkim historię rodziny Keglów i ich siedziby. Następnie uczestnicy zwiedzili Gołańcz – Lapidarium, kościół i ruiny zamku Pałuków. Dalej było Grylewo – odwiedziny w kościele i dawnym dworku Grabowskich oraz miły poczęstunek kawą i ciastem  w świetlicy wiejskiej.

W drodze powrotnej grupa zatrzymała się i zwiedziła fragmenty umocnień obronnych znajdujące się wzdłuż Strugi Gołanieckiej. Kolega Roman podzielił się informacjami na ich temat, opowiedział o typach bunkrów, ich znaczeniu strategicznym.

Po odpoczynku, wieczorem cała grupa spotkała się z kilkunastoosobową grupą naszych członków na miłym i sympatycznym wieczorze. Kolega Zdzisiu serwował pyszne kiełbaski z grilla, goście przywieźli wspaniałe ciasta. Spotkanie upłynęło przy wspólnym śpiewie, rozmowach i żartach. Oczywiście nie zabrakło konkursu wiedzy o tym co goście zobaczyli i co zapamiętali. Konkurs wygrał kolega Leszek. Wieczór zakończyły wspólne tańce przy muzyce.

W niedzielę, po śniadaniu udaliśmy się wszyscy na spacer wzdłuż brzegów Jeziora Łęgowskiego i Czekanowskiego. Pogoda była przepiękna, widoki także, po drodze spotkaliśmy pierwsze zawilce. Po powrocie był jeszcze  czas na kawę, sympatyczne rozmowy, wpisy do kroniki. Na zakończenie, po obiedzie, głos zabrał prezes Tomek. Pożegnał serdecznie naszych gości, podziękował za przyjazd i zaprosił na kolejny.