WYPRAWA NA DZIEWICZĄ GÓRĘ W PUSZCZY ZIELONKA 06-03-2016.

Wyprawa na Dziewiczą Górę w Puszczy Zielonka

6 marca 2016r.

Kończąc sezon pieszych wypraw „górskich”, po naszej pięknej nizinie, tym razem wybraliśmy się na Dziewiczą Górę (144,9 m n.p.m.), która jest najwyższym wzniesieniem w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka.

Mimo, iż pogoda nie nastrajała zbyt optymistycznie, no i wstać trzeba było wcześnie, bo pociąg już o 7.36 odjeżdżał zebrało się nas czternaście osób, aby zdobyć, któryś już raz z kolei i pewnie nie ostatni Dziewiczą Górę. Na trasę wystartowaliśmy z Czerwonaka i ominąwszy parking z Dziewiczą Bazą weszliśmy czerwonym szlakiem od razu na szczyt. Stamtąd po krótkim odpoczynku pomaszerowaliśmy czarnym szlakiem w kierunku miejsca zwanego Maruszką i dalej częściowo trasą rowerową, a potem szlakiem czerwonym i niebieskim doszliśmy do leśniczówki Potasze. Tutaj zrobiliśmy sobie dłuższy odpoczynek na jedzenie, po czym skierowaliśmy się w stronę Owińsk drogą prowadzącą przez malownicze stawy. Tam spotkaliśmy członków Stowarzyszenia Rozwoju Rekreacji i Ochrony Środowiska z  Czerwonaka. Jak się okazało w miłej rozmowie, dbają oni o teren łowisk i systematycznie go porządkują i sprzątają. Zostaliśmy poczęstowani smaczną grochówką i zaproszeni do udziału w ich imprezach. Posileni raźnym krokiem udaliśmy się na dworzec, by wrócić pociągiem do Wągrowca. Mimo mżawki, która od połowy drogi, trochę nam dokuczała przeszliśmy 20 km. Warto było, bo trasa malownicza i ciekawa przyrodniczo.