ODPUST W BIECHOWIE 13-09-2015.

Odpust w Biechowie w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

13 września 2015r.

W niedzielę – 13 września trzydziestoosobowa grupa członków naszego Oddziału pojechała autokarem do Biechowa na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Pocieszenia.

Na miejscu zaskoczyła nas ogromna ilość przybyłych osób, pola wokół klasztoru zamieniono na parkingi, a porządku pilnowało wojsko. Na miejscu spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Wrześni, którzy dotarli rowerami. Wszyscy uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej, razem z naszym sztandarem. W poczcie tym razem stanęli Ewa, Zosia i Tadeusz. Po uroczystości udało się nam razem z delegacją Wrześnian na chwilę spotkać z ojcem Józefem i podziękować za dotychczasową współpracę i okazaną nam życzliwość.

Po zrobieniu wspólnego zdjęcia przed Klasztorem, udaliśmy się do autokaru i pojechaliśmy do Rezerwatu Archeologicznego – Grodu w Grzybowie.

Czekał tam na nas przewodnik, który pokazał nam najciekawsze eksponaty i opowiedział o historii tego miejsca.

Pierwsze ślady obecności człowieka na tym terenie pochodzą z mezolitu. Gród wzniesiono w latach 915–922. Był otoczony wałem mierzącym 16 m wysokości. W trakcie budowy wału zużyto 90 tys. m³ drewna dębowego, tyle samo ziemi, gliny i piasku. Obecnie wał na grodzisku w najwyższym miejscu sięga 9 m. Całkowita powierzchnia grodziska wynosi 4,7 ha, a jego wnętrza 2,2 ha

W wyniku badań uzyskano materiał zabytkowy: ceramikę (2,5 tony), przedmioty wykonane z kości i poroża, przedmioty z żelaza, przedmioty wykonane z drewna i inne. W 1999 odnaleziono pozostałości odkrytego w końcu XIX wieku skarbu, w którego skład weszło ponad 800 fragmentów srebrnych monet arabskich tzw. dirhemów z X wieku i pocięte srebrne ozdoby. Po przejęciu obiektu przez Muzeum Pierwszych Piastów, na terenie grodziska postawiono rekonstrukcję chaty z przełomu XIX i XX wieku, stanowiącej zaplecze dla badań wykopaliskowych. W 2010 zakończono budowę obiektu muzealnego. Nawiązuje on swoim kształtem do średniowiecznych wałów grodowych. Budynek jest dwukondygnacyjny, z tarasem widokowym. Od 2000 działa Towarzystwo Przyjaciół Grodu w Grzybowie, z siedzibą we Wrześni. Towarzystwo w każdy przedostatni weekend sierpnia organizuje na terenie grodu Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich.

Po tej ciekawej lekcji historii pojechaliśmy się posilić do najbliższego zajazdu, a potem pełni wrażeń wróciliśmy do Wągrowca.

KLIKNIJ GALERIA ZDJĘĆ: