2020.01.06 WYPRAWA NA GONTYNIEC.

Wyprawa na Gontyniec

6 stycznia 2020 r.

Już po raz trzeci członkowie i sympatycy Klubu Turystyki Pieszej „Włóczykij” postanowili rozpocząć nowy sezon turystyczny od pieszej wyprawy w święto Trzech Króli na Gontyniec – najwyższe wzniesienie Wielkopolski ( 191,5m n.p.m.). Mimo niezachęcającej pogody na parkingu przy Aquaparku zgromadziło się 26 chętnych do wędrówki piechurów. Samochodami pojechaliśmy do Chodzieży, zaparkowaliśmy na parkingu przy kinie i ruszyliśmy czerwonym szlakiem, który poprowadził nas przez  przepiękne tereny leśne pokryte bukowym lasem. Szlak prowadzący to w górę, to znowu w dół sprawia wrażenie, że jesteśmy w górach. Po drodze minęliśmy  Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Torakochirurgii. Jest to budynek ładnie położony na wzgórzu wśród lasów, między jeziorami Strzeleckim i Karczewnik. Zbudowany został w 1925 roku jako sanatorium przeciwgruźlicze dla kolejarzy. Następnie zeszliśmy nad urokliwe Jeziora Strzeleckie. To niewielkie jezioro ( pow. 16,6 ha, głęb. 4,0 m) zawdzięcza swoją nazwę położonej przy nim w przeszłości strzelnicy bractwa kurkowego. Jezioro ma wydłużony kształt i jest w całości otoczone wzgórzami i lasami.

Na samym szczycie znajduje się dostrzegalnia przeciwpożarowa, niedostępna dla ogółu oraz wiata dla turystów. Zatrzymaliśmy się w niej na odpoczynek i mały posiłek. Obowiązkowo zrobiliśmy wspólne zdjęcie.  W dół schodziliśmy szlakiem żółtym, dłuższym ale niezwykle malowniczym. Tradycyjnie już doszliśmy do Jeziora Karczewnik i przez Osiedle Leśne doszliśmy do naszych samochodów. W sumie przeszliśmy około 15 km w doskonałych humorach mimo drobnej mżawki, która chwilami próbowała nam przeszkodzić.

Kliknij Galeria Zdjęć: