2019.01.06 GONTYNIEC

Wyprawa na Gontyniec

6 stycznia 2019r.

Noworoczne emocje już opadły, więc członkowie  KTP „Włóczykij” , korzystając ze sprzyjającej w dzień Trzech Króli pogody, postanowili „wyskoczyć” na kilka godzin do Chodzieży i wejść ( jak co roku) na liczący 192 m n.p.m. Gontyniec – jeden z najwyższych  szczytów w północnej Wielkopolsce.

Wyruszyliśmy z parkingu przy Domu Kultury w Chodzieży szlakiem czerwonym, który doprowadził nas do Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Torakochirurgii. Jest to budynek ładnie położony na wzgórzu wśród lasów , między jeziorami Strzeleckim i Karczewnik. Zbudowany został w 1925 roku jako sanatorium przeciwgruźlicze dla kolejarzy w formach neobarokowych. W uroczystości otwarcia wziął udział ówczesny prezydent  Polski Stanisław Wojciechowski.

Następnie udaliśmy się nad jezioro Strzeleckie. To niewielkie jezioro ( pow. 16,6 ha, głęb. 4,0 m) zawdzięcza swoją nazwę położonej przy nim w przeszłości strzelnicy bractwa kurkowego. Jezioro ma wydłużony kształt i jest w całości otoczone wzgórzami i lasami.

Dalej szliśmy szlakiem czerwonym, który prowadząc nas raz w górę, raz w dół doprowadził na szczyt Gontyńca. W wiacie na szczycie obok wieży zatrzymaliśmy się na małe co nieco: ciepłą herbatę i kanapki. Był też czas na zdjęcia i podziwianie wieży. (szkoda że nie jest ona dostępna – widok z niej byłby wspaniały).  W dół schodziliśmy szlakiem żółtym – dłuższym, ale też niezwykle malowniczym. Po drodze oprószył nas padający przez chwilę drobny śnieżek, niestety szybko stopniał. Po dojściu do jeziora Karczewnik skręciliśmy tym razem w lewo i przez Osiedle Leśne dotarliśmy  na parking, do naszych samochodów.

Wyprawa była bardzo udana, przeszliśmy około 15 km, pogoda nam dopisała, humory też. Szkoda tylko, że tak niewielu członków naszego klubu skorzystało z tego wyjazdu.

Iwona