2018.05.20 WYPRAWA NA STAWY KISZKOWSKIE.

Stawy Kiszkowskie

20.05.2018

Maj jest najpiękniejszym miesiącem w roku, a jeżeli pogoda dopisuje, turyści z naszego oddziału PTTK ruszają w teren. Tak było w niedzielę 20 maja. Klub Turystyki Pieszej „Włóczykij” wspólnie z  Klubem Turystyki Rowerowej „Pałuki Tour” zorganizował wycieczkę rowerową do Kiszkowa. Głównym celemn wycieczki było zapoznanie się z walorami przyrodniczymi  Stawów Kiszkowskich włączonych w obszar  Natura 2000 „ Dolina Małej Wełny pod Kiszkowem”.

Po Stawach Kiszkowskich oprowadził turystów pan Bartosz Krąkowski, pracownik Urzędu Gminy w Kiszkowie, pasjonat ornitologii, który posiada szeroką wiedzę o ptakach i ich zwyczajach. Mieliśmy okazję wysłuchać wielu ciekawych informacji o skrzydlatych mieszkańcach stawów i poobserwować przez lunetę ich codzienną krzątaninę. W obiektywie ukazały nam się perkozy / zausznik, dwuczuby/,  rybitwy/ białowąsa, czarna/,mewy śmieszki, łyski i inne ptaki wodno –błotne. Przepiękny spektakl odegrały przed naszymi oczami łabędzie wznosząc się i lądując na błękitnych wodach w promieniach słońca. Stawy Kiszkowskie znane są w Polsce z różnorodności wystepujacych tutaj  ptaków lęgowych i wędrownych, często są to gatunki rzadkie. Trudno uwierzyć, że tak blisko mamy taką perełkę przyrodniczą. Dlatego też objechaliśmy stawy malowniczą trasą rowerową.

W programie wycieczki znalazło się także zwiedzanie kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela. Jest to najstarsza drewniana świątynia w gminie Kiszkowo. Kościół datowany jest bowiem na 1733 rok, a kiedyś funkcjonował jako fara miejska.  W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Po zapoznaniu się z ciekawą historią Kiszkowa, dawnego miasteczka o wielokulturowej tradycji obejrzeliśmy rynek i jego otoczenie.

Ostatnim punktem programu było odszukanie wczesnośredniowiecznego grodziska w Turostowie, co też się z trudem udało. Grodzisko położone jest nad urokliwym jeziorem Turostowskim i zajmuje obszar około 1 ha. Widoczna jest świetnie zachowana fosa, kolisty kopiec oraz wał oddzielający je od strony jeziora .  Grodzisko porośnięte jest starym drzewostanem liściastym.

Bardzo dziękuję prezesowi KTR, Tadeuszowi Wiśniewskiemu, za pomoc w przygotowqaniu wycieczki oraz za wykonanie dokumentacji fotograficznej. Dziękuję zarówno rowerzystom, jak i turystom zmotoryzowanym , którzy uczestniczyli w zwiedzaniu, za zainteresowanie tematyką krajoznawczą, miłą atmosferę oraz wytrwałość. W wycieczce uczestniczyło 26 osób. Rowerzyści przejechali około 80 km.

Anna Golińska

KLIKNIJ GALERIA ZDJĘĆ