2018.03.24 „DOLINA BARYCZY”

 

„Dolina Baryczy” 24 marca 2018 r.

   Tym razem, w ten  sobotni poranek, Klub Turystyki Pieszej „Włóczykij” zaprosił swoich członków i sympatyków  na wycieczkę do Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy.

  Wyjazd był już o godzinie 6.30, bo i droga nas czekała daleka. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Zespole Pałacowo – Parkowym w Dobrzycy, gdzie mieści się obecnie Muzeum Ziemiaństwa.

   Pałac w Dobrzycy to ładna klasycystyczna budowla stojąca w pięknym, zabytkowym parku krajobrazowym, urządzonym w stylu angielskim. Najpiękniej pałac prezentuje się od strony południowej, gdzie widoczny jest czterokolumnowy portyk toskański. Pałac wybudowany został w latach 1798-99 wg projektu wybitnego architekta epoki klasycyzmu – Stanisława Zawadzkiego dla generała Augustyna Gorzeńskiego – adiutanta i szefa kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przy budowie wykorzystano mury wcześniej stojącego tu pałacu, a pierwszy drewniany dwór z murowaną wieżą istniał tutaj już w XV wieku. W rękach prywatnych pałac pozostawał do czasów II wojny światowej, po wojnie obiekt szybko niszczał, gdyż w jego wnętrzach mieściły się magazyny, biura fabryki obuwia, później szkoła, a ostatecznie został opuszczony. Dopiero w 1988 roku pałac przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu, które odremontowało obiekt z przeznaczeniem na Muzeum. Początkowo powstał tu oddział tego właśnie Muzeum, a obecnie, oficjalnie od 2005 roku jest to samodzielne Muzeum Ziemiaństwa,  chętnie odwiedzane przez turystów. Podziwiać tu można wystawy stałe uwzględniające tradycje ziemiańskie oraz wystawy czasowe, a ponadto odbywają się tutaj żywe lekcje dla uczniów.

W otaczającym pałac parku rozlewa się staw, a na wyspie powstał Monopter, pozostałość restauracji. Dziś to bardzo ciekawy element parku, zwykle uwieczniany na fotografiach. W głębi parku natomiast kryje się Panteon, oficyna , a także  jeden z największych platanów w Polsce!

  Po tej wyjątkowo ciekawej lekcji historii pojechaliśmy dalej przez Krotoszyn do Milicza i stamtąd udaliśmy się do Rudy Milickiej, aby już pieszo udać się do rezerwatu „Stawy Milickie” należącego do Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”

 Park powstał w 1996 roku i jego powierzchnia wynosi 87 040 ha. Położony jest na pograniczu województw wielkopolskiego i dolnośląskiego. Utworzono go w celu zachowania cennych przyrodniczo terenów położonych w dolinie rzeki Baryczy z ekosystemami wodnymi i łąkowymi, największym w Europie kompleksem stawów rybnych i licznymi gatunkami ptaków wodno-błotnych. W parku jest pięć rezerwatów przyrody. My zwiedziliśmy „Stawy Milickie” – rezerwat faunistyczny utworzony w 1973 roku,  chroni on siedliska ptaków w obrębie pięciu kompleksów stawów rybnych. Przeszliśmy ścieżką przyrodniczą „W krainie ptaków” , prowadzącą przez groblę między stawami pełnymi różnorodnego ptactwa.

Po tym ośmiokilometrowym spacerze podjechaliśmy autokarem do Ptasiej Wieży znajdującej się nad Stawem Grabownica ( największy liczący 283 ha)

Wracając zatrzymaliśmy się w Miliczu, aby zobaczyć piękny klasycystyczny pałac. Budynek wyglądem przypomina zamek Sanssouci i Neues Palais w Poczdamie.  Obok tej wspaniałej budowli znajdują się ruiny średniowiecznego zamku księcia oleśnickiego Konrada zbudowany prawdopodobnie na planie nieregularnego wieloboku, posiadał on trzykondygnacyjną wieżę mieszkalną i budynki towarzyszące. Całość otoczona była murem i fosą.

  Wracając z naszej wycieczki jechaliśmy drogą prowadzącą przez cały park krajobrazowy wzdłuż rzeki Baryczy aż do Żmigrodu, gdzie skręciliśmy na drogę nr 5, by dojechać na godz. 21 do Wągrowca.

 

KLIKNIJ GALERIA ZDJĘĆ.