2017-04-22 MŁODZIEŻOWY TURNIEJ WIEDZY.

turniej i rajd 002_(1600_x_1200)

XLV Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej

Turystyczno – Krajoznawczy PTTK

Wągrowiec 22 kwietnia 2017r.

W sobotę 22 kwietnia nasz Oddział przy współpracy Oddziału z Gniezna był organizatorem finału wojewódzkiego XLV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego PTTK. Do Gimnazjum Gminnego przy ulicy Kolejowej zjechało 13 zespołów – zwycięzców w swoich regionach. Przyjechały reprezentacje ze Środy Wielkopolskiej, Żydowa, Skoków, Pniew, Szamotuł i Gniezna. W kategorii szkół podstawowych o zwycięstwo i udział w finale ogólnopolskim walczyły 4 drużyny, gimnazjum – 6 drużyn, a wśród szkół ponadgimnazjalnych tylko 3.

Uczestników oraz opiekunów przywitał kol. Krystian Grajczak z Gniezna – sędzia główny turnieju. Po przedstawieniu regulaminu i programu rywalizacji grupy wylosowały kolejność startów w konkurencjach praktycznych oraz wylosowano troje nauczycieli mających rozstrzygać ewentualne skargi i zażalenia.

Pierwszą część turnieju stanowiły testy dotyczące krajoznawstwa, wiedzy turystycznej, wiedzy topograficznej, samarytanki oraz ruchu drogowego ( poruszania się rowerem). W sumie każdy uczestnik odpowiadał na 100 pytań. Trzeba przyznać, że zawodnicy byli dobrze przygotowani. Pierwszy oddał uzupełnione testy już po pół godzinie. I wtedy do pracy ruszyli członkowie naszego Oddziału, którzy szybko i sprawnie je sprawdzali.  Po krótkiej przerwie na posilenie się drużyny wzięły udział w konkurencjach grupowych. W ich skład wchodziło: Turystyczne ABC – czyli pakowanie plecaka, rzut do celu, rozpoznawanie śladów, ochrona przyrody – tu można było zdobyć aż 80 punktów dla drużyny. 60 punktów każda drużyna mogła „zarobić’ na rowerowym torze przeszkód i 30 na umiejętnościach praktycznych z samarytanki – czyli bandażowaniu nadgarstka, łokcia lub stopy. Rywalizacja była bardzo zacięta, chociaż nie brakowało przy niej dobrej zabawy.

Została już tylko jedna konkurencja do zrealizowania – turystyczny marsz na orientację. Przejechaliśmy więc wszyscy do Ośrodka Edukacji Leśnej w Durowie. Tu czekał na nas także posiłek: pyszne kiełbaski z grilla, chleb ze Zdzisiowym specjałem i ogórkami, a także herbata i kawa. Po jedzeniu drużyny kolejno ruszały  w las przy gorszej już niestety pogodzie. Ich zadanie polegało na znalezieniu oznaczonych na mapie punktów, przy czym gimnazja i szkoły średnie robiły to na czas. Wszyscy, poza jedną grupą, która troszkę się zgubiła, bez problemów pokonali wyznaczone trasy.

Konkurencje się skończyły. Nastąpiło podliczanie punktacji i niecierpliwie wyczekiwano na ogłoszenie zwycięzców.

Najpierw medale i nagrody książkowe otrzymali zwycięzcy w kategorii indywidualnej. Wśród szkół podstawowych najlepszy okazał się uczeń ze Środy Wielkopolskiej, wśród gimnazjów uczeń z Gniezna, a wśród licealistów reprezentant II Liceum Ogólnokształcącego z Gniezna. Nagrody i wyróżnienia wręczył kol. Paweł Mordal – członek Zarządu Głównego PTTK.

W finale ogólnopolskim w Ustrzykach Dolnych  województwo wielkopolskie reprezentować będą drużyny: ze Szkoły Podstawowej w Żydowie, z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków  w Skokach oraz z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Zwycięskie drużyny otrzymały medale, dyplomy oraz upominki sponsorowane przez Urząd Gminy i Nadleśnictwo Durowo. Dyplomy i upominki otrzymały także pozostałe drużyny.

Po serdecznym pożegnaniu drużyny, już w strugach deszczu, wyjechały do swoich miejscowości, a my możemy być zadowoleni z dobrze wykonanego zadania.

W imieniu Zarządu Oddziału serdecznie dziękuję wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w organizację turnieju i przyczynili się do jego sprawnego przebiegu.

Iwona Balcerowicz