2016-10-01 WYCIECZKA ROWEROWA „PIASTOWSKIE DZIEDZICTWO”.

wycieczka-z-muzeum-009_1600_x_1200

Wycieczka rowerowa  „Piastowskie dziedzictwo”

1 października 2016 r.

W pierwszą sobotę października Klub Turystyki Rowerowej spędził bardzo pracowicie! Część klubowiczów pomagała wychowawcom Specjalistycznoego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w organizacji rajdu rowerowego do Rudnicza. Część objeżdżała tereny Bornego Sulinowa, a pozostali uczestniczyli w rajdzie zorganizowanym przez Muzeum Regionalne w ramach „Wągrowieckiego weekendu na szlaku piastowskim”.

Rajd rozpoczął się na parkingu przy muzeum. Uczestnicy podzielili się na dwie grupy i pod przewodnictwem członków Klubu „Pałuki Tour” ruszyliśmy na trasę, która wiodła obok stawu na Księżym Kacerku, dalej promenadą nad rzeką do ulicy Kcyńskiej, gdzie nową ścieżką rowerową pojechaliśmy do Ronda Kcyńskiego i dalej do Tarnowa Pałuckiego. Tutaj zatrzymaliśmy się przy najstarszym w Polsce drewnianym kościółku pw  św. Mikołaja i wysłuchaliśmy ciekawego wykładu pana Marcina Moeglicha o historii tego zabytku. Następnie udaliśmy się polną już drogą na miejsce wykopalisk archeologicznych nad Jeziorem Łeknieńskim, gdzie odkryto ślady po dawnym grodzie i klasztorze cysterskim. Tutaj też pan Marcin przekazał nam same ciekawe informacje. Ostatnim etapem naszej wyprawy była Łysa Góra w Łeknie. Miejsce to stanowi relikt dawnej siedziby rycerskiej. Wzgórze  zostało niedawno oczyszczone i i udostępnione wszystkim przez członków Towarzystwa Miłośników Łekna. Tutaj czekało na nas ognisko z kiełbaskami na zakończenie tego niezwykle ciekawego rajdu. Po odpoczynku i posiłku uczestnicy trochę zmęczeni, ale zadowoleni rozjechali się do domów.